Viklight Accessories CANbeam Canbus-styrning Ford
CANbeam – Det nya digitala extraljuskablaget för automatisk styrning av extraljus
CANbeam är ett svensktillverkat digitalt extraljuskablage som erbjuder en mycket hög grad av integration med bilens helljusautomatik. Det är designat för att fungera med moderna fordons CAN-busstyrda adaptiva LED-helljus, bi-xenon och liknande system.
I de flesta fall gör CANbeam det möjligt för extraljusen att automatiskt följa bilens helljusfunktion – vilket innebär att extraljusen tänds och släcks samtidigt som bilens originalhelljus, helt utan manuell styrning.
CANbeam uppfyller bilindustrins höga kvalitetskrav för eftermonterad elektronik, och komponenterna håller samma höga standard som bilens originalutrustning.
Observera att funktionalitet med automatisk helljusstyrning kan variera beroende på bilmodell och systemversion.
Ford Raptor 2025-
LED -
CAN-HIGH: Orange/Grå
CAN-LOW: Lila/Orange
Artnr: CANbeam_11
Inkoppling sker under kickpanelen inne i kupén.
Saknar du din bilmodell? - Uppdatera gärna oss om detta så ordnar vi så att den kommer med i listan.
Montering:
Monteringen av CANbeam sker enkelt i motorutrymmet eller i hjulhuset på vissa fordon, vilket innebär att ingen installation behöver göras inne i kupén eller genom brandväggen. För att koppla in systemet, identifieras rätt CAN-kablar och CANbeam’s anslutningskablar löds ihop med dessa.
Monteringsinstruktion:
Can High: Vit
Can Low: Gul
Som alternativ kan traditionell strömbrytare användas och kopplas på brun kabel. Denna skall då gå till 12v+
Max tillåten belastning är 13A (156W vid 12v). Vid högre belastning måste ett separat förstärkningskablage monteras, annars skadas CANbeam.
5 års garanti.
Leveransinfo: Vid order av fler än aktuellt lagersaldo eller om lagerstatus är “beställningsvara” har denna produkt en normal leveranstid på ca 10-14 arbetsdagar